Učme matematiku jako životní zkušenost, ne jako suchá fakta

Pamatujete si na horké chvilky před tabulí, kdy jste se snažili vzpomenout si na matematický vzoreček a za každou chybu šla známka o stupeň dolů? Ve třídách, kde se učí podle metody profesora Milana Hejného, by k takové situaci nikdy nedošlo – chyby žáků jsou naopak vítané, protože jejich rozborem látku opravdu pochopí. O tom, jak učit, aby děti měly matematiku rády, promluvil profesor Hejný na diskuzním večeru s názvem „Filantropie a budoucnost vzdělávání (nejen) v matematice“ pořádaném Nadací Depositum Bonum, kterou zřídila Česká spořitelna. Právě kvalitní výuka matematiky je po fyzikálním vzdělávání další oblastí, kterou Nadace Depositum Bonum podporuje.

„Jak je možné, že si pamatujeme, kolik máme v bytě obrazů, ačkoliv jsme se to nikdy neučili? Protože si v mozku vytvoříme jeho schéma a představíme si ho. Stejně bychom měli učit matematiku. Když dítě stojí na prvním schodu a my mu řekneme, aby šlo dva schody dozadu, už v první třídě tímto příkladem může pochopit záporná čísla. Ne jako matematické faktum, ale jako životní zkušenost,“ vysvětlil profesor Hejný jeden ze způsobů, jak funguje jeho alternativní metoda výuky matematiky. Rozvíjí ji už 50 let a slaví s ní velké úspěchy i v zahraničí.

„Učitel není nositel moudra, ale zprostředkovatel. Nastíní problém a děti o něm samy diskutují. Na hodině se tak zdánlivě probere méně učiva, ale děti se hodně naučí. A chceme probírat učivo, nebo učit děti?,“ uvedl Hejný.

Jeho metoda je v Česku stále populárnější, využívá ji zhruba deset procent základních škol. Vzhledem k tomu, že učitelé musí při výuce postupovat úplně jinak, než byli dosud zvyklí, se ale rozšiřuje relativně pomalu. Nadace Depositum Bonum se proto rozhodla pana profesora Hejného a jeho tým podpořit – svými příspěvky například umožňuje, aby tým profesora Hejného vyškolil lektory, kteří budou metodu vyučovat.

„Dobrý příklad toho, proč je kvalitní vzdělání důležité pro každou zemi na světě a jak dramaticky ovlivňuje vývoj společnosti, byly Spojené státy mezi lety 1880 a 1890, kdy došlo k výraznému zlepšení vzdělávacího systému a ekonomika začala prudce růst,“ řekl na konferenci Jack Stack, předseda dozorčí rady České spořitelny a člen dozorčí rady Nadace Depositum Bonum.

„Věříme, že firmy by měly podporovat filantropii. Musíme pomáhat vytvářet takovou společnost, která přináší hospodářský růst a zdravé prostředí, z kterého nakonec těžíme všichni. Kvalitní vzdělání a kvalitní učitelé jsou jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout,“ dodal Jack Stack a připomněl, že ne náhodou v ekonomicky nejúspěšnějších zemích jako jsou Finsko či Jižní Korea patří povolání učitele k těm nejprestižnějším.

Na vystoupení pana profesora Milana Hejného se můžete podívat zde

Podívejte se také na krátkou reportáž z diskuzního večera s Jackem Stackem a profesorem Milanem Hejným

Příspěvek Jacka Stacka o tom, že pomáhat rozvíjet kvalitní výuku je v zájmu společnosti i firem

Přehledný sestřih z celého večera