Nadaci na festivalu Colours of Ostrava navštívilo 2500 zájemců

Na tak velké akci jako je hudební festival Colours of Ostrava se Nadace Depositum Bonum představila poprvé - a určitě ne naposled. O stánek Nadace byl mezi lidmi značný zájem - během čtyř dnů si odhadem 2500 návštěvníků přišlo vyzkoušet zajímavé fyzikální pokusy a dozvědět se o projektu Elixír do škol.

Obrovský úspěch slavili brouci a elektrická hejblata, které si zájemci mohli podstavit podle návodu Katky Lipertové, vedoucí Regionálního centra Plzeň. Svého brouka si vyráběli děti, náctiletí, starší generace a dokonce i členové souboru španělského pouličního divadla. Celkem jich ve stánku Nadace vzniklo přes sto.

Návštěvníci se také přicházeli seznámit s fyzikálními experimenty, které pro ně připravili Dan Vybíral a Dana Juchelková z Regionálního centra Frýdek-Místek a Václav Pazdera z Regionálního centra Olomouc. Fakírská podložka sice budila respekt, většina lidí se však nakonec odvážila uvěřit zákonům fyziky a bezpečně rozložili svou váhu na plochu stovek hřebíků. Velký ohlas ale měly třeba i pokusy využívající atmosférický tlak, model plic nebo Heronova fontána.

Mnoho lidí také přilákaly soutěže o powerball, které se ve stánku konaly. Soutěžilo se třeba v disciplíně "nejsilnější stisk ruky" (530 newtonů) či v nejdelším hodu vlaštovkou (13,3 metru). Třetí soutěž vyhrál ten, kdo správně tipl, kolik mincí lze hodit do sklenice naplněné s vodou, než přeteče. Ti, co hádali špatně, se po soutěži hned začali přítomných fyzikářů vyptávat na vlastnosti vody...

Děkujeme všem, kteří se zapojili do příprav a organizace a těšíme se příští rok!

Image Gallery