ČT 1- Události: Učitelé bez pedagogického vzdělání

Vysíláno: 25.5.2017, 19:00, ČT 1 Zprávy

Stovky hodin praxe přímo ve školách, konzultace s učiteli, nové metody vzdělávání. Pro zájemce o učitelství odstartoval nový projekt, financovaný z výnosu ze zrušených anonymních vkladních knížek.

Na ivysílání ve stopáži: 41:22  zde.
 

Michal KUBAL, moderátor : Stovky hodin praxe přímo ve školách, konzultace s učiteli, nové metody vzdělávání. Pro zájemce o učitelství odstartoval nový projekt financovaný z výnosu ze zrušených anonymních vkladních knížek. Stávajícím pedagogům má pomoci dosahovat lepších výsledků. Lidem z jiných profesí, kteří uvažují o školství, dává příležitost postavit se za katedru.

Ivan LUKÁŠ, redaktor: Ve škole by ji od učitelky nikdo nerozeznal. Marie Galatíková ale učitelkou není a ani nechodí na pedagogickou fakultu.

Marie GALATÍKOVÁ, studentka projektu Učitel naživo: Dobrý den, zdravím vás dneska, můžete se posadit.

Ivan LUKÁŠ, redaktor: Studuje psychologii, přesto si několikrát do týdne stoupne před žáky a učí je dějepis. Jako třeba deváťáky v pražských Kunraticích.

Marie GALATÍKOVÁ, studentka projektu Učitel naživo: Co nás dneska čeká. Budeme se věnovat tématu boje Čechoslováků za svobodu.

Ivan LUKÁŠ, redaktor: Sama se přitom učí, jak připravit a postavit hodinu, jaké metody použít, jak jednat s žáky. Chtěla si vyzkoušet, v čem práce učitele spočívá, co ve třídě zažívá.

Marie GALATÍKOVÁ, studentka projektu Učitel naživo: To byl dobrý krok, protože mě to hodně posunulo nejenom v té činnosti učitelské, ale určitě i v té profesi psychologické.

Ivan LUKÁŠ, redaktor: Její provázející učitel hodinu bedlivě sleduje. Formulář má plný poznámek. Společně pak všechno rozeberou. Co se podařilo, co naopak míň, kdy žáci pracovali, kdy ne.

Michal STŘÍTEZSKÝ, učitel, ZŠ Kunratice: Tam byly okamžiky, kdy vzpomínali na to, co se dělalo třeba minulou hodinu.

Ivan LUKÁŠ, redaktor: Projekt Učitel naživo už požádal o akreditaci. Je primárně určen pro lidi, kteří mají jinou profesi a chtěli by se stát učiteli.

Vladimíra SPILKOVÁ, Pedagogická fakulta UK: To jsou obrovsky motivovaný pro tu profesi. Oni prostě se rozhodují už relativně ve zralém věku a jdou studovat proto, že chtějí učit.

Michal STŘÍTEZSKÝ, učitel, ZŠ Kunratice: Poznají to z různých stránek, nejenom tu výuku, ale třeba i to fungování, i ty vztahy, které fungují na té škole.

Ivan LUKÁŠ, redaktor: Pedagogické fakulty jim sice nabízejí doplňkové studium, je zaměřené ale spíš teoreticky.

Martin KOZEL, manažer projektu Učitel naživo: Náš přístup je hodně postavenej na propojení teorie s praxí, takže vlastně zhruba polovinu toho výcviku tvoří praxe, zhruba polovinu tvoří nějaký teoretický navázání a reflexe tý zkušenosti.

Ivan LUKÁŠ, redaktor: Praxe ve škole skončí Marii v červnu. O tom, jestli se stane učitelkou, ale stále teprve přemýšlí. Prioritní je pro ní dokončit studia psychologie. Ivan Lukáš, Česká televize.