Neratovice

Termín následujícího setkání: leden 2018

Vítejte na stránkách létajícího centra Neratovice. Naleznete zde informace z jednotlivých setkání.

Informace ze setkání 22. 11. 2017:
Listopadové setkání se proběhlo v duchu radioaktivních přeměn. Experimentovali jsme s částicovou kamerou MX-10 a soupravou GamaBeta. Ukázali jsme si také experimenty, ke kterým není potřeba drahé vybavení: hracími kostkami a pivní pěnou se simuloval zákon radioaktivní rozpadu, krabičky od sirek s matičkami zase posloužily jako atomová jádra a nukleony.

Informace ze setkání 20. 9. 2017:
Na začátku školního roku jsme vyhazovali slepičí vajíčka z okna a zkoušeli je pomocí brček a špejlí ochránit před rozbitím. Účastníci si také postavili model padáku.

Informace ze setkání 4. 5. 2017:
Květnové setkání bylo věnováno zrcadlům, čočkám, geometrické optice a programu GeoGebra. Účastnice experimentovaly s rovinnými zrcadly a řešily některé úlohy z geometrické optiky. V rámci těchto úloh si vyzkoušely práci s programem GeoGebra a jeho využitím v hodinách fyziky.

Informace ze setkání 27. 4. 2017:
Informace ze setkání naleznete zde.

Informace ze setkání 16. 3. 2017:
Na březnovém setkání jsme se věnovali výrobě elektronického elektroskopu. Účastnice vyrobily elektroskop pomocí elektrostavebnice, nepájivého kontaktního pole a nakonec si i vyzkoušely práci s trafopájkami. Všechny si odnesly svůj vlastnoručně vyrobený elektroskop, který dokáže rozlišit kladný a záporný náboj.

Informace ze setkání 19.1.2017:
Na lednovém setkání v Neratovicích jsme vyráběli papírový žákovský siloměr. Pomocí siloměru s velkým rozsahem jsme proměřili síly, které vytváří lidské tělo a statisticky je zpracovali tabulkovým procesorem. Na závěr jsme si předvedli digitální siloměr a změřili jím trhací sílu působící na lidský vlas.

Informace ze setkání 1.12.2016:
Informace ze setkání naleznete zde.

Informace ze setkání 24.11.2016:
Listopadové setkání v Neratovicích bylo věnováno výrobě robůtků či modelů pístových motorů, které využívají principu klikové hřídele či převodových kol.

Informace ze setkání 20.10.2016:
Informace jsou dostupné zde.

Informace ze setkání 22.9.2016:
V Neratovicích (Základní škola Ing. M. Plesingera-Božinova Neratovice) jsme uspořádali první setkání, které bylo věnováno stínu. Stínu jsme využili pro získání poznatků o základních vlastnostech světla. Účastníci si také vyrobili loutky pro stínové divadlo.