Žďár nad Sázavou

Termín následujícího setkání: 21. 3. 2018

Vítejte na stránkách létajícího centra Žďár nad Sázavou. Naleznete zde informace z jednotlivých setkání.

Informace ze setkání 21. 2. 2018:
Indukční sporák a mikrovlnná trouba – to je více či méně běžné vybavení domácnosti, tedy kuchyně. Co s tím udělá fyzikář? To jsme si zkusili ukázat na dnešním setkání. prve jsme si řekli něco málo o historii a principu mikrovlnné trouby, pak si ukázali, co třeba se nemá dávat do mikrovlnky a co tam naopak fyzikář dá. Pravda, pár experimentů jsme si raději promítli pouze na Youtube, i když slepičí vajíčko jsme v mikrovlnce nakonec měli i „naživo“.
Indukční vařič – opět něco k historii, pak jsme si vysvětlili jeho princip, vyzkoušeli si, jak je to s nutností použít pouze feromagnetický materiál a nakonec ho zkusili použít jako trafo. Závit s žárovičkou si pak každý účastník vyrobil a odnesl domů.
Protože jsme nestihli k elektromagnetické indukci zdaleka vše, téma na další setkání je jasné…

Informace ze setkání 13. 12. 2017:
Toto setkání jsme pojali velmi tvořivě. na přání účastníků jsme udělali „vyráběcí dílnu“, kdy jsem ukázala, co vše si, pokud budou chtít, mohou vytvořit a odnést: od netradičních zdrojů zvuku, přes různá létadla a házedla, optické klamy a těžišťové hračky až po origami. Fyzika je tu schovaná (i jsme ji odhalili), ale tentokrát šlo asi víc o rukodělnou činnost a zásobení se nápady na Vánoční hodiny, blížící se Dny otevřených dveří a .. a fantazii se opět meze nekladou.

Informace ze setkání 27. 9. 2017:
Na našem první setkání v novém školním roce jsme si umíchali„fyzikální guláš“. Rozumí se tím směska informací (o setkáních, která byla, o akcích, které budou), nápady na pokusy, pokusy samotné a dvě docela atraktivní pomůcky, které jsme si v druhé části setkání společně vyrobili. Jednalo se o tzv. „nepravý hologram“ a pak o malujícího robotka, což je jedno z možných „využití“ stejnosměrného elektromotoru.

Informace ze setkání 26. 4. 2017:
Na našem setkání jsme si předvedli jeden z možných způsobů, jek s žáky či studenty zavést pojem lom světla. Ukázali jsme si tuto možnost i v žákovském, i v demonstračním provedení. Objevili jsme a poté i zdůvodnili kulovou vadu čočky a názorně zavedli pojem paraxiální prostor. Poté jsme se pustili do jedné z nejdůležitějších a také nejvíc probíraných aplikací lomu, a to čoček. Ukázali jsme si, jak čočky s dětmi klasifikovat, jak určit vlastnosti zobrazování, jak pomocí čoček zobrazovat a čím. Také jsme si řekli, kde takové čočky levně získat. Zkusili jsme třemi různými způsoby změřit ohniskovou vzdálenost spojky, jeden z těchto způsobů jsme aplikovali i na určení ohniskové vzdálenosti rozptylky.

Informace ze setkání 7.12.2016:
Prosincové setkání centra ve Žďáru nad Sázavou bylo zaměřeno na magnety. Probrali jsme možnosti získání magnetů pro výuku a vyzkoušeli si učitelské i žákovské experimenty s magnety. Na závěr si účastníci postavili chaotickou magnetickou houpačku.

Informace ze setkání 5.10.2016:
Říjnové létající centrum ve Žďár na Sázavou proběhlo v duchu dobré pracovní atmosféry a s velkým zájmem účastníků. Nejvíce zaujala „želatinová optika“  - průchod světla hranoly a čočkami vykrájenými ze želatiny.

Informace ze setkání 30.3.2016:
Druhé létající centrum ve Žďáru nad Sázavou proběhlo ve znamení svítivých diod. Po krátké přednášce o jejich konstrukci a praktickém využití si účastníci sestavili jednoduchý LED semafor a 20mA zdroj pro testování LED.

Informace ze setkání 16.12.2015:
Létající centrum proběhlo poprvé ve Žďáru nad Sázavou, zúčastnilo se ho 12 učitelů. Setkání bylo zaměřeno na vztlakovou sílu.