Plzeň

Příští setkání: květen 2018

Církevní gymnázium Plzeň, Mikulášské nám. 15, 326 00 Plzeň
Kontakt: Kateřina Lipertová, email:  lipertova@lipava.cz

Setkání plzeňského centra se budou ve školním roce 2017/2018 konat první středu v měsíci od 16 do 18:30 hod.

Informace ze setkání 4. 4. 2018:
Na dubnové setkání jsem pozvala dva studenty CG. Kvartán Vojta Poupa nám předvedl svoji míchačku barev, jejíž hlavní součástí byla RGB dioda zapojená přes Arduino. A kvintán Vojta Bořík se stal lektorem při výrobě míchačky barev, která pro větší názornost využívá červené, modré a zelené ledky. Intenzita světel se ovládá pomocí potenciometrů. Podrobný návod na výrobu uvádí např. Zdeněk Hubáček ve Sborníku Heuréky 2016.

Informace ze setkání 7. 3. 2018:
Vysvětlili jsme si, že i zdravé plíce se bez bránice prostě nenadechnou, protože potřebují střídání přetlaku a podtlaku v hrudníku, nademonstrovali jsme si pneumotorax (pro děti nejoblíbenější část pokusu s plícemi) i první pomoc při tomto zranění. A pak už jsme se pustili do výroby modelu plic.
Následovala výroba periskopu, nepostradatelné pomůcky v každém fyzikálním kabinetu. Pohled vlastním periskopem za roh, popř. z ponorky nad hladinu, je vždy zdrojem nekonečné radosti, ani vám už nemusí být 8 let.
A stihli jsme i prodiskutovat nejlepší způsoby, jak vyrobit karteziánka-potápěče.

Informace ze setkání 7. 2. 2018:
První část setkání ve středu 7.2. 2018 jsme se věnovali zapeklitostem okolo Newtonových zákonů, ve druhé části jsme dolaďovali detaily naší cesty do Vítkovic. Na exkurzi jsme odjížděli totiž už v sobotu 10.2. A rozhodli jsme se nepromarnit ani čas, který strávíme ve vlaku. Protože jsme v poslední době kolektivně propadli origamimánii, cestou tam i zpět jsme se proskládali! Dvacet skládajících učitelek a záplavu obřích papírových koulí a krychlí Pendolino už hned tak nezažije. Ze Světa techniky ve Vítkovicích jsme byli nadšeni. Líbila se nám i Ostrava, kde byla většina z nás poprvé. Byla to prostě exkurze bez nejmenší chybičky!

Informace ze setkání 3. 1. 2018:
V lednu jsme pokračovali v „papírové matematice“. Renata nás naučila skládačku, kterou mají rádi její žáci. Pak jsme si všichni vyrobili dvoubarevné kouzlo, které mě kdysi naučil Zdeněk Polák a které mají pro změnu rádi moji žáci. A pak jsme se již vydali do vyšších origami pater (phizz units  od Toma Hulla).

Informace ze setkání 6. 12. 2017:
Předvánoční setkání jsme netradičně věnovali skládání origami hvězd a matematických modulů. Všichni učíme kromě fyziky i matematiku a papírová geometrie je hezkým zpestřením posledních hodin roku. S lektorováním pomáhaly dvě studentky CG, což výrazně přispělo k hladkému průběhu celé akce. Do papírové geometrie jsme se zabrali natolik, že jsem musela slíbit pokračování v lednu.

Informace ze setkání 1. 11. 2017:
Setkání jsme věnovali pokusování se sadou Spacecraft materials kit, která se do našeho centra dostala díky laskavé podpoře ESA, Lukáše Holmana a Jirky Kvapila. Sada pokusů je doplněna skvělými pracovními listy pro žáky i učitele, které jsou v současné době dostupné již i v češtině: http://www.esero.scientica.cz/education/153-spacecraft-material-kit

 

Informace ze setkání 4. 10. 2017:
Říjnové setkání jsme na žádost účastníků absolvovali pod heslem „Recyklujeme, opakujeme“. Znovu jsme tedy vyráběli papírové rakety, kouzelnou zrcadlovou pokladničku a ochutnali jsme lahodné přebarvovací džusy.

Informace ze setkání 13. 9. 2017:
Zářijové setkání bylo vyhlášeno jako Veletrh nápadů, František nás hned v úvodu okouzlil dalším automatofonem-hrací skříňkou ze své sbírky, Jana Š. předvedla pokus na těžiště, Berťa pro změnu jeden pokus na elektrostatiku. S Věrkou jsme prozkoumali slepou skvrnu našeho oka. Jitka přinesla na ukázku další z neuvěřitelných zrcadlových kouzel z 3D tiskárny a jedno kouzlo z papíru jsme si s ní dokonce vyrobili. A pak už na nás čekala luminiscenční bedna, jeden z exponátů CG na letošních Dnech vědy a techniky, a výroba 3D hologramu.

Informace ze setkání 31. 5. 2017:
Pozvali jsme si plzeňské hvězdáře se zbrusu novým nafukovacím planetáriem a stálo to za to! Kupoli planetária pro nás nafoukli v tělocvičně, za pomoci programu Stellarium jsme se okamžitě ocitli pod hvězdnou oblohou, a protože pan Lumír Honzík umí o hvězdách krásně vyprávět, lepší konec elixírového roku jsme si ani nemohli přát.

Informace ze setkání 3. 5. 2017:
Vyzkoušeli jsme si několik jednoduchých pokusů s fotorezistorem, které je možné zařadit do výuky v deváté třídě, a pak jsme se pustili (inspirováni Vaškem Pazderou) do výroby noční lampičky, tedy zapojení, které za pomoci fotorezistoru aktivuje ledku při nízké intenzitě světla. Pájení nás všechny baví a tak jsme se všichni bez problémů propájeli až do zdárného konce.

Informace ze setkání 5. 4. 2017:
František se zúčastnil dne otevřených dveří v tunelu Ejpovice, viděl razicí štít ještě před startem ražeb severního tunelu, prošel se levým tunelem a o všem nám podal zprávu. Tunely Ejpovice, které leží na rekonstruované trati Rokycany - Plzeň, budou nejdelšími železničními tunely u nás a jejich stavba je samozřejmě často diskutovaným tématem v Plzni i okolí. V druhé části setkání jsme se vrátili k tématu Změny skupenství, například otázkami: Proč si v zimě vrány často sedají na led zamrzajících rybníků? Jak funguje regelace ledu? Jaký je princip bruslení? Proč voda hasí oheň? Snáší lidský organismus lépe 35°C na poušti, nebo v pralese?

Informace ze setkání 1. 3. 2017:
Dan Svoboda, sextán CG, nás přišel naučit, jak se vyrábí lihový vařič z pivní plechovky. Používá se sice především jako vařič pro případ nouze při pobytu v divočině, ale nám se osvědčil jako skvělý zdroj tepla pro náš školní parní stroj i další pokusy.  V druhé části setkání jsme se věnovali tématu Změny skupenství. Přinutili jsme led prolézt skleničkou, vyzkoušeli jsme, jak funguje „láskoměr“ a zahřívací polštářky a nakonec jsme prozkoumali, jak pracuje jedno „nefalšované perpetuum mobile“.

Informace ze setkání 1.2.2017:
Na „objednávku“ jsem připravila trochu teorie k elektromagnetickým jevům, potom jsme se věnovali vynálezcům a vynálezům 19. století a na závěr jsme si vyrobili levitující tužku.

Informace ze setkání 4.1.2017:
Tentokrát se jako lektor představil Pepa Bořík ze sexty Církevního gymnázia v Plzni. Loni v rámci soutěže Pohár vědy vyráběl mimo jiné reproduktor z tácku na buřty, a tak jsem ho pozvala, aby ho s námi ještě jednou vyrobil. Nezalekl se ani učitelské přesilovky, vše dokonale připravil (včetně návodu k výrobě), vysvětlil a pomohl vyrobit. Každý si odnesl funkční reproduktor.

Informace ze setkání 7.12.2016:
Vyrobili jsme si „rotační vánoční ozdobu“, která demonstruje odstředivou sílu, kouzelnou kasičku, ve které záhadně mizí mince, a někteří stihli i výrobu levitující magnetické tužky. Jak je zjevné, program setkání byl přípravou na různé předvánoční hodiny, které pro své  žáky připravujeme.

Informace ze setkání 2.11.2016 a exkurze 5.11.2016:
Naše středeční setkání jsme zahájili „kyvadlovou vlnou“, pokračovali jsme řešením úkolu „Urči hustotu tužky, máš-li k dispozici pravítko, zkumavku a trochu vody.“ (Díky Ireně Dvořákové za inspiraci.) A nakonec jsme si vyrobili kouzelný rotátor, který se při pohybu zuby nehty drží čáry, kterou mu fixem nakreslíme na desce. A už jsme se všichni těšili na sobotu.
V sobotu 5.11. jsme v hojném počtu (18 + několik rodinných příslušníků) vyrazili do brněnské Vidy. Fyzikální hrátky jsme si opravdu užili, jezdili jsme na kole po laně, viděli jsme světelnou šou, podrobně jsme prozkoumali, jak funguje naše srdce a mnohé další. Nejvíc se nám líbila výstava Klamárium – skvěle zpracovaná sada optických klamů.

Informace ze setkání 5.10.2016:
Inspirovali jsme se Arvindem Guptou a Vaškem Piskačem a vyrobili jsme „ třepací-svítící stříkačku“, která díky magnetu pohybujícímu se v cívce umí vyrobit světlo. Krásně tak demonstruje princip elektromagnetické indukce. Pomocí voltmetru Vernier jsme také proměřili velikost napětí, které jsme schopni třepáním „vyrobit“. Nadšení z vlastnoručně vyrobeného světla nebralo konce, za nejzajímavější však přesto pokládám moment, kdy si každý z účastníků v jeden okamžik potřeboval odmotat 30 metrů drátu z jedné společné cívky. A to ve spoře osvětlené a úzké chodbě. Akce připomínala kurs Tai-chi, ale zvítězili jsme.

Informace ze setkání 7.9.2016:Někteří z nás navštívili letos na konferenci v Hradci dílnu Pavla Jirmana. Moc se nám líbila výroba jednoduchého telegrafu a tak jsme si ho vyrobili všichni. Samozřejmě jsme se pokusili také poslat a přijmout zprávu. V posílání zpráv máme téměř všichni ještě značné rezervy :) Bude to chtít ještě mnoho hodin tréninku, než se dostaneme na profi úroveň. Trochu jsme si posvítili i na Samuela Morseho, zajímavou a inspirativní osobnost. A Jára Schaffer, student Církevního gymnázia v Plzni, nám zahrál na „skleněnou harfu“ sestavenou ze skleniček naplněných vodou.

Informace ze setkání 1.6.2016:Poslední setkání tohoto školního roku jsme pojali jako veletrh nápadů. Zahráli jsme si hru Vynálezy-Timeline. František nám zahrál na fantastický automatofon, který objevil v jednom starožitnictví. Marek rozjel „nejjednodušší vláček na světě“ (z monočlánku, dvou magnetů a pružiny z měděného drátu). Hanka D. předvedla vozíček s balónkovým pohonem, který vyráběla s dětmi na fyzikálním kroužku. Věrka přinesla ze svého kroužku vodní hodiny, Tantalův pohár a Héronovu baňku. Pak jsme se věnovali inspiracím z letošní hradecké konference: Radka vyráběla elektrolýzou vodík podle V. Piskače. Já jsem předvedla Stirlingův motor, který jsem si vyrobila na dílně Z. Hubáčka, a telegraf z dílny P. Jirmana. Nakonec jsme si „zafoukali do vlastních plachet“ s vozíčky Vaška Piskače. A nezapomněli jsme ani na dort, vždyť Elixír slaví už třetí narozeniny!

Informace ze setkání 4.5.2016:Na květnovém setkání jsme pokračovali ve výrobě hejblat. Renata a Hanka nám předvedly jednoduché zkoušení v aplikaci Plickers a Bert svoje „udělátko“ na demonstraci hydrostatického tlaku. Tím jsme nastartovali letošní Veletrh nápadů, který je v plánu na červnové setkání. V pátek 13.5. jsme v hojném počtu (15 účastníků) vyrazili na víkendovou konferenci Elixíru do Hradce Králové. Moc jsme se těšili. Konference byla stejně úžasná jako ty předchozí. Ještě že nás tam bylo tolik! Pěkných dílen bylo mnoho, nedaly se všechny stihnout, ale už jsme domluveni, že nasdílíme na příštím setkání, co jsme „ulovili“ zajímavého.

Informace ze setkání 6.4.2016:Štěnovické fyzikářky se chtějí pustit se svými žáky do výroby hejblat, a tak si „objednaly“ dílnu s hejblaty jako téma dubnového setkání. Na hejblatech, která vyrobili žáci CG Plzeň, jsme si ukázali základní principy pohybu různých typů hejblat a pak jsme se pustili do výroby. Ve výrobě budeme pokračovat i příště. Pro inspiraci videa s hejblaty dětí Církevního gymnázia v Plzni: video 1, video 2.

Informace ze setkání 2.3.2016:Plzeňská Techmanie nás pozvala, abychom březnové elixírové setkání strávili u nich. V planetáriu nám Tomáš Meiser představil novinky pro rok 2016. Pak jsme se přesunuli do laboratoří, kde nás Martin Hrdlička seznámil s programy, které Techmanie pro žáky nabízí. Dozvěděli jsme se o chystaném projektu Engineer.

Informace ze setkání 17.2.2016:Věnovali jsme se silám, jejich skládání a rozkladu. Změřili jsme si, jakou máme sílu v tahu a při stisku ruky. Prozkoumali jsme románskou klenbu i gotický oblouk, provedli několik vaječných pokusů, stavěli jsme papírové mosty a zjišťovali jejich nosnost. Nakonec jsme vyzkoušeli, jakou silou musí působit náš biceps, aby zvedl kilogramové závaží.

Informace ze setkání 6.1.2016:Pustili jsme se do výroby pastičkomobilů ze stavebnice od Vaška Piskače. Díky preciznímu návodu proběhlo vše bez problémů, na konci setkání byly všechny pastičkomobily pojízdné a my šťastní a hrdí, že jsme to zvládli. Stihli jsme i krátkou diskuzi o pastičkomobilech „na rychlost“ a „na dálku“. Na příští setkání jsme si ještě slíbili pár pastičkomobilových měření.

Informace ze setkání 2.12.2015:
Podařilo se nám vypustit horkovzdušné balóny, které jsme vyrobili na minulém setkání. Předvedli jsme si pár „vánočních“ pokusů“: svíčkovou houpačku, odstředivou vánoční kouli a vodní svíčku (inspirace od Jirky Šamaje). Řešili jsme otázku Ireny Dvořákové, proč má svíčka knot. Pak jsme se pustili do tématu Tření. Snažili jsme se roztrhnout do sebe zalistované telefonní seznamy, rozjeli jsme kuličkový kolotoč a hlavně jsme se věnovali zprávám o tření, které o svých pokusech a výzkumech píšou sekundáni Církevního gymnázia v Plzni. Nakonec jsme si pomocí válcových zrcadel nakreslili svoje vlastní anamorfózy.

Informace ze setkání 4.11.2015:
První část setkání jsme věnovali „kontrole“ domácích úkolů na téma Krabička plná pokusů (zadáno v září). A některé krabičky byly pokusy skutečně doslova nacpány. Pak jsme se pustili do výroby horkovzdušných balónů. Předstartovní napětí vystřídalo nadšení, všechny balóny se nakonec vznesly. I když tentokrát, díky časové tísni a přicházející tmě, jen cvičně v učebně. Příště se chystáme vypustit balóny na školní zahradě.

Informace ze setkání 7.10.2015:
Setkání jsme věnovali hrátkám s Archimédem. Nechali jsme plovat a klesat různé druhy ovoce, s Montezumou jsme ukrývali zlatý poklad do jezera, přečetli jsme si komiks o Archimédovi a historce se zlatou korunou, řešili jsme úlohy z knihy Problémové vyučování a problémové úlohy ve fyzice, protože jeden z autorů, František Březina, je členem našeho centra. A nakonec jsme si vyrobili vlastní hustoměr, abychom s jeho pomocí zodpověděli otázku, kolik cukru je rozpuštěno ve dvoulitrové lahvi Coca-Coly.

Informace ze setkání 16.9.2015:
Zářijové setkání mělo název „Ozvěny Science  on Stage“. Na začátku jsme si vyrobili vyskakovací kostičku, která byla součástí mého projektu Papírová geometriePotom jsme se pustili do astronomických hádanek, které mě v Londýně naučili Němci, a zafoukali jsme si na vlastnoručně vyrobené fujary, které pro změnu předvádělo jedno anglické science centrum. Pak Jitka Soukupová představila svůj projekt Pokusy s plechovkami. A na závěr jsem zadala historicky první plzeňský elixírový domácí úkol: Naplň plechovou krabičku (7x7x5 cm) co největším počtem pokusů. K dispozici máš ještě vodu (třeba plné umyvadlo). Manuál ke krabičce (popis pokusů a jejich vysvětlení) může být i mimo krabičku.

Informace ze setkání 3.6.2015:
Tentokrát jsme začali otázkou: Jak dlouhé brčko upiješ? Následovala sada brčkových pokusů a výroba „brýlí na pití“. Jirka pak předvedl semafor z Arduina, Vlasta pokus s bleskem v mikrovlnce, Pavlína vlastnoručně vyrobený hever s nosností 100 kg, Jitka několik pokusů se skleničkami a František fyzikální kouzlo. Na závěr Marek představil program Stellarium, protože prázdniny a hvězdné nebe nad hlavou se blíží!

Informace ze setkání 6.5.2015:
Toto setkání jsme pojali ve stylu „Veletrh nápadů“. Účastníci byli vyzváni, aby přinesli svůj oblíbený pokus, fyzikální kouzlo, hračku, nebo nápad, který jim ve výuce funguje. A tak jsme viděli: buben, hydraulický bagr, katapult, pokusy se stříkačkami, s elektrostatikou i s Archimédem, fyzikální kouzla, kuličkovou dráhu, vážky až z Vietnamu, šplhající berušku. Vyfotili jsme se na Měsíci, zahráli jsme si na trubky a domů jsme si odnesli návod na výrobu děla na ping-pongové míčky.

Informace ze setkání 1.4.2015:
Pokračovali jsme v pájení a povídání o polovodičích. Tentokrát jsme si vyrobili Gratzovo zapojení, elektrostatický indikátor a někteří se rozhodli, že si doma postaví blikač. (Proč čekat další měsíc, když můžete blikat už zítra). Předvedli jsme si lampičku, jejíž žárovka se zapíná sirkou a vypíná sfouknutím. Protože se mnozí z účastníků pustili ve svých školách do stavby Leonardova mostu, předvedli jsme si i další variantu – samonosnou kopuli. Ta samozřejmě „přijede“ i na konferenci v Hradci.

Informace ze setkání 4.3.2015:
Prodiskutovali jsme možnosti pozorování zatmění Slunce 20.3.2015.  A pak už jsme se vrhli na pájení. Inspirováni Leošem Dvořákem jsme začali s odpůrky a ledkami. Příště doděláme ledkový usměrňovač a chystáme se na blikač a elektrostatický indikátor.

Informace ze setkání 4.2.2015 a exkurze 7.2.2015:
Středu 4.2. jsme se věnovali tématu Luminiscence. Inspirovali jsme se Zdeňkem Polákem a Martinem Konečným. Vyrobili jsme si UV lampičky a rozjeli jsme to. Posvítili jsme si na živou a mrtvou vodu, na listy a větvičky v acetonu, „svítící“ kameny i modelínu, neonové papíry i fixy. Prozkoumali jsme ochranné prvky na bankovkách, jízdenkách a občanských průkazech. Chroupali jsme cukr, abychom z něj „vymáčkli“ světlo, pokusovali jsme s plazmovou koulí a zářivkou. Posvítili jsme si i červeným, zeleným a modrým světlem. V sobotu 7.2. jsme vyrazili na výlet do liberecké IQLandie. A byli jsme všichni nadšeni!

Informace ze setkání 7.1.2015:
Věnovali jsme se stavbě samonosného mostu, který navrhl Leonardo da Vinci. Postavili jsme model mostu z prkýnek a podařilo se nám ho i přestěhovat. Pro srovnání jsme postavili i velký most z prken, na kterém jsme i stáli, abychom vyzkoušeli jeho nosnost a stabilitu. Most se dá postavit i z míchátek na kávu. Vyzkoušeli jsme i most z kulatých tyček se zářezy, který se Leonardovu návrhu blíží nejvíce. Pomohlo nám i video natočené studenty CG Plzeň. Stihli jsme i test Co víš o Leonardovi? a ochutnávku filmu Muž, který chtěl vědět všechno.

Informace ze setkání 3.12.2014:
Poslední setkání roku 2014 jsme věnovali výrobě jednoduchých hraček, které se dají vyrábět s dětmi třeba právě v posledních předvánočních hodinách. A stihli jsme toho celkem dost:
a) sirénu, kterou žáci CG s oblibou používají při zápasech plzeňských hokejistů
b) píšťalku z víčka na zavařování
c)„antigravitační podložku“ k demonstraci odstředivé síly (roztočení hrnečku s kávou nad hlavou)
d) kouzelnou vážku, krásný a osvědčený pokus na demonstraci těžiště tělesa
e) bzučící balónek s mincí uvnitř
A ještě jsme si stihli zahrát Fyzikální kufr, prohlídnout magnetické hračky, které primáni CG zrovna vyrábějí, a prozkoumat kuličkovou dráhu.

Informace ze setkání 5.11.2014:
Tentokrát jsme si posvítili na gravitaci. Začali jsme diskusí nad otázkou: Padají těžší tělesa rychleji? Poté jsme se vyšplhali do okna (výška 11 m) a začali házet: kouli atletickou a kuličku ložiskovou, kouli železnou a kouli papírovou, kelímek s dírou a hrneček s kávou. Výsledky pokusů jsme ověřili výpočtem. Přemýšleli jsme, jestli se dá ve stavu beztíže létat na koberci, psát na notebooku a hrát jo-jo. Odpověď jsme si ověřili videem z jednoho parabolického letu. A pak už jsme „vrtali“ díru skrz zeměkouli a přemýšleli, jestli vypadneme na druhé straně, když do ní skočíme.

Informace ze setkání 22.10.2014:
Tentokrát jsme navštívili SPŠS v Plzni, kde na nás už čekaly „nachlazené“ modely domků a oken, a tak jsme se mohli pod vedením Tomáše Karlíka, učitele odborných předmětů, pustit s termokamerou do zkoumání tepelných ztrát. Dozvěděli jsme se spoustu informací o šíření tepla, izolacích všeho druhu, pasívních domech, prozkoumali jsme okna od dřevěných až po ta nejmodernější. Byli jsme překvapeni, že je možné kvůli odrazu tepla okno zevnitř pozlatit a zvenku postříbřit. Vzhledem k tomu, že každý máme doma nějaké okno, strhla se na závěr bouřlivá diskuze o tom, které okno si tedy vlastně koupit. A doufáme, že jsme se s panem Karlíkem neviděli naposledy, určitě by pro nás měl spoustu dalších zajímavostí.

Informace ze setkání 1.10.2014:
I přes neúčast vedoucí centra setkání proběhlo. Připojilo se k nám i několik nových členů. Pod vedením Věrky Krůsové došlo konečně na výrobu chobotnic, které jsme v červnu nestihli. Marcela Chuchlíková poté předvedla sadu pokusů s čidly Vernier. A zbyl i čas na fyzikální kouzlo...

Informace ze setkání 4.6.2014:
Abychom náležitě oslavili první narozeniny našeho Elixíru, zahájili jsme dortem (reálným) a  hádankou (matematickou) o krájení dortu na sedm dílů. Stačili jsme přitom probrat i zážitky z konference v Hradci Králové. Potom jsme si hráli a pokusovali se stavebnicí Photonics Explorer pod vedením pana Martana ze ZČU. Vyzkoušeli jsme skládání barev, čočky, polarizační filtry, optické mřížky a nakonec jsme posílali pomocí optického  vlákna šifrovanou zprávu. Optické hrátky a šifrování se nám protáhlo, a tak jsme se nedostali k plánované výrobě chobotnice (podle návodu Věrky Bdinkové). To ale neznáte Jarku Pachlovou! Té stačilo, aby se chobotnice jednou proběhla učebnou, a ráno už ji s dětmi vyráběla v družině.

Informace ze setkání 7.5.2014:
Zahájili jsme průzkumem nového přírůstku do elixírového balíčku – stavebnice Vodič v magnetickém poli od Vaška Piskače. Nadšení nebralo konce, posíláme velké díky do Brna. Pokračovali jsme seznamkou s  optickou stavebnicí Photonics Explorer. Opět pomůcka elegantní, jednoduchá, názorná a nápaditá! A vypadá to, že ji dokonce získáme pro každou „plzeňskou elixírovou“ školuNa závěr jsme si pod vedením Martiny Kupilíkové pohráli s hlasovátky ActivExpression2. Martina nás také seznámila s projektem Scientix
. A těšíme se na příští týden na Víkend s Elixírem v Hradci Králové.

Informace ze setkání 2.4.2014:
Marek předvedl mikroskop z kapky vody a pak už jsme se věnovali výrobě „excentrického“ elektrického brouka. Na ostatní plánované aktivity už nedošlo, neboť závěrečný broučí design nás úplně pohltil... Ale výsledek stál za to! Na konci setkání místností pobíhalo 16 krásných brouků roztodivných tvarů i barev - podívejte se na video. Další zajímavá videa: hejblata najdete zde a balónový den zde.

Informace ze setkání 12.3.2014:
Tentokrát v hlavní roli Marek Česal a tekutý dusík! Mrazili jsme balónky, bonbóny, sušenky, růže i fernet. Vyrobili jsme kometu-zmrzlinu, provedli i pár „supravodivých“ experimentů. Nechyběl samozřejmě ani výbuch. V závěru jsme od velmi nízkých teplot přeskočili k ohňovým pokusům a bublinám s propan-butanem. A ještě jsme si stihli prohlédnout termosky, které vyrobili terciáni CG. Video ze setkání najdete zde

Informace ze setkání 5.2.2014:
Na scénu nastoupil suchý led a zvítězil! Levitující i obří bubliny, divadelní mlha i několik vydatných výbuchů, to vše v podání studentů CG Plzeň, všechny nadchly. Poté následovaly pokusy s čidlem polohy a teploměry Vernier. A na závěr jsme si užili parní stroj.
Video ze setkání najdete zde

Informace ze setkání 8.1.2014:
Aktivovali jsme podmořskou sopku, vyměnili jsme koňak za vodu a hlavně jsme propadli kouzlu kamery-mikroskopu. Řešili jsme
mikroskopické hádanky z vánoční kuchyně u Lipertů, změřili jsme si tloušťku vlasu i další titěrnosti, nadchlo nás i mikroskopické pexeso Jardy Reichla. (Posíláme tímto velké díky do Prahy!) Pan Koryo Miura nás inspiroval ke skládání a rozkládání mapy Plzně jedním tahem. 

Informace ze setkání 4.12.2013:
Ze záplavy optických pokusů a hrátek, kterým jsme se věnovali: černé skříňky v optice, bludiště, ponorka s periskopem, nekonečný tunel, pravopravá tvář, „přeskakující“ oko ve válcovém zrcadle, pohled do lidského těla pomocí optických vláken, kouzelné kasičky, laserová hra, anamorfózy, camera obscura, šifry s barevnou fólií, kaleidoskopy na mnoho různých způsobů (příšera z hlubin, sférické i krychlové obrazy, kapalinové kaleidoskopy z naší školní dílny atd.).

Informace ze setkání 6.11.2013:
Začali jsme bádáním nad úkolem s názvem Škatulata, hejbejte se (ve sklenici vody). Poté jsme se vrhli do výroby raket a jejich následného odpalu do noční Plzně. Pokochali jsme se magnetickými hračkami, které primáni CG právě připravují na školní výstavu. Končili jsme setrvačníkovou diskusí a výrobou. A užili jsme si to! Téma příštího setkání: Optika.

Informace ze setkání 2.10.2013:
Kdo přišel, (snad) neprohloupil. Setkání zahájil školní Lahvový orchestr, zahráli jsme si na trubky, pili lahodné džusy měnící barvu i živou a mrtvou vodu, vyrobili jsme si frkačku, zhlédli video se záznamem školního projektu Hejblata, nechali jsme rotovat balónky v proudu vzduchu, ukázali jsme si pár pokusů s „balíčkem pomůcek“ a  objevili se i brouci píšící nohama.

 

 

Image Gallery