Brno

Příští setkání: 11. 4. 2018
Téma: Rezistory

Od září 2017 přebírá vedení centra Jitka Piskačová společně s Lenkou Kramářovou a budou se na vás těšit na Biskupském gymnáziu v Brně.

Adresa:
Biskupské gymnázium Brno
Barvičova 85
602 00 Brno

Kontakt na vedoucí:
Jitka Piskačová: piskacova.jitka@seznam.cz
Lenka Kramářová: kramleni@gmail.com

Termíny setkávání brněnského regionálního centra budou ve školním roce 2017/2018 upřesněny.

Informace ze setkání 14. 3. 2018:

Naskládalo se nám pár zajímavých experimentů z elektřiny, tak jsme si postupně některé předvedli. V první části Lenka poreferovala o tom, proč se u některých elektrických spotřebičů s nainstalovanými hodinami zpozdil čas až o 6 minut. Podrobnosti lze přečíst např. zde. Zkusili jsme "rozsvítit jablko - pomeranč", ověřili si vzorce pro výsledný odpor rezistorů, ukázali si, jaký software lze použít pro zakreslování elektrických schemat a z technických důvodů jsme na příště odložili výrobu dřevěného panýlku se třemi rezistory využitelného ve výuce. Ve druhé části Jitka nejprve pustila motivační video (lze najít v archivu ČT, Studio 6 ze dne 24.8.2017, od cca 1:13:20) a předvedla experiment s panáčkem z drátu a diodou demonstrující krokové napětí podle Petera Žilavého, panáčka jsme si v závěru setkání vyrobili. Článek i návod k výrobě je zde.  Poté už jen teoreticky popsala dva experimenty (demonstrace principu záznamu zvuku na magnetickou pásku a demonstrace nutnosti transformace napětí při přenosu elektrické energie na dálku), jejichž technické provedení se zatím nepodařilo.  

 

Informace ze setkání 14. 2. 2018:
Indukční sporák a mikrovlnná trouba – to je více či méně běžné vybavení domácnosti, tedy kuchyně. Co s tím udělá fyzikář? To jsme si zkusili ukázat na dnešním setkání. prve jsme si řekli něco málo o historii a principu mikrovlnné trouby, pak si ukázali, co třeba se nemá dávat do mikrovlnky a co tam naopak fyzikář dá. Pravda, pár experimentů jsme si raději promítli pouze na Youtube, i když slepičí vajíčko jsme v mikrovlnce nakonec měli i „naživo“.
Indukční vařič – opět něco k historii, pak jsme si vysvětlili jeho princip, vyzkoušeli si, jak je to s nutností použít pouze feromagnetický materiál a nakonec ho zkusili použít jako trafo. Závit s žárovičkou si pak každý účastník vyrobil a odnesl domů.

Informace ze setkání 10. 1. 2018:
První setkání v roce 2018 bylo zaměřeno na zobrazování. V úvodu se účastníci dozvěděli o historii, principech a využití anamorfního zobrazování v perspektivě, s kuželovým zrcadlem a válcovým zrcadlem. Vyrobili jsme si kuželová a válcová zrcadla, pomocí nichž jsme rozšifrovávali obrázky a sami si zkusili nakreslit vzor obrázku. Nakonec jsme se pokoušeli zobrazit 3D předmět na rovinnou plochu.

Informace ze setkání 13. 12. 2017:
Předvánoční prosincové setkání navštívilo 15 zájemců o pájení. Na začátku jsme se podívali zpět na minulé ročníky pájení, seznámili se s elektrotechnickými výrobky, které jsme v rámci dílen zhotovili. Poté na většinu návštěvníků čekal nelehký úkol. Spájet elektronickou hrací kostku. Někteří si vybrali jinou, méně obtížnou stavebnice indikátoru náboje, univerzální led svítilny, anebo losovacího zařízení. I když někteří drželi pájku poprvé, všichni se snažili a zjistili, že netřeba se pájení obávat.  

Informace ze setkání 11. 10. 2017:
Dnešní setkání jsme zahájili trochu netradičně - směsí informací od některých účastníků: jeden z kolegů nám ukázal, jak pomocí dokumentů Google Docs velmi efektivně zpracovávat např. Přírodovědného klokana, dále jsme se dozvěděli o (pro někoho nové) soutěži MaSo, poté nás pozval další z účastníků na listopadové setkání. Plánujeme návštěvu první digitální dílny v Brně – FabLab, a tak nám jeden kolega donesl ukázat ochutnávku toho, co vše již vyrobil.
Pak si již vzala slovo Jitka a věnovali jsme se avízovaným přeměnám energií. Video na webu (které určitě huberťáky zaujme), grafseso (inspirace od Jardy Reichla a Ireny Dvořákové), poskakující krabička, létající motýl – to je koktejl namíchaný na dnešním setkání. A aby toho nebylo málo, na Biskupském gymnáziu minulý týden probíhal projektový týden, a tak jsme se koukli na „kriminalistiku“ v rukách fyzika. A povykládali si (zatím jen letmo) i o zdejším zapůjčeném elektronovém mikroskopu. Setkání po všech stranách nabité i nabíjející.

Motýlka a kostičku jsme mnozí nestihli ani vyrobit, takže dnes odcházíme i s domácím úkolem.

Informace ze setkání 13. 9. 2017:
Na našem první setkání v novém školním roce jsme si umíchali„fyzikální guláš“. Rozumí se tím směska informací (o setkáních, která byla, o akcích, které budou), nápady na pokusy, pokusy samotné a dvě docela atraktivní pomůcky, které jsme si v druhé části setkání společně vyrobili. Jednalo se o tzv. „nepravý hologram“ a pak o malujícího robotka, což je jedno z možných „využití“ stejnosměrného elektromotoru.

Informace ze setkání 14. 6. 2017:
Na posledním letošním setkání jsme se věnovali fyzikálním hračkám. Stavěli jsme si dvě fyzikální hračky – nekonečnou krychli z plastových zrcadel a přípravek umožňující měnit sériové zapojení na paralelní pomocí dvou zkratových propojek.

Informace ze setkání 19. 4. 2017:
Zabývali jsme se principem hydraulického lisu, jeho výpočty na úrovni ZŠ a možnostmi demonstračních experimentů. Stavěli jsme jednoduchou maketu hydraulického bagru z lékařských špachtlí a injekčních stříkaček.

Informace ze setkání 8. 3. 2017:
Na březnovém setkání jsme se zabývali elektrickými obvody využívajícími „free energy“ - tj. elektrická perpetua mobile. Nejprve jsme si ukázali některá videa z Youtube a potom přišel čas na reálné objekty – lampičku napájenou prodlužkou zapojenou do sebe a free energy rezonátor,který si účastníci sami sestavili.

Zdrojová videa:

            https://www.youtube.com/watch?v=skAePZGgpAA

            https://www.youtube.com/watch?v=mND_PXZ5vOA

Informace ze setkání 15. 2. 2017:
V návaznosti na lednové setkání věnované přednášce o historii hudebních nástrojů jsme se v únoru věnovali výrobě píšťalek z PVC trubek. Účastníci si domů odnesli Panovu flétnu, koncovku a hoboj.

Informace ze setkání 11. 1. 2017:
V lednu za námi přijel Dr. Pavel Macků (http://www.macku.cz ) s přednáškou o historii hudebních nástrojů. Výklad postavený na reálných nástrojích doplnil ukázkami hry.

Informace ze setkání 14. 12. 2016:
Prosinec jsme kromě bohatého občerstvení věnovali klukovským hračkám. Nejprve jsme řešili praky – metací i gumičkový. Metací prak si každý vyrobil a vyzkoušel na dvoře s tenisákem. Gumičkový prak s tahem 100 N si každý mohl vyzkoušet naživo. Poté jsme si vyráběli flusačky střílející šipky ze špendlíků – krásně se zabodávají do papírových krabic. Na závěr jsme z lékařských špachtlí stavěli onager – torzní katapult.

Informace ze setkání 9.11.2016:
Na začátku jsme si stručně řekli, jak funguje reproduktor a ukázali rozmontované reproduktory. Poté jsme se pustili do stavby funkční makety reproduktoru, která hraje po zapojení do sluchátkového výstupu CD přehrávače.

Informace ze setkání 12.10.2016:
Nosným tématem byl oheň – na konkrétních příkladech jsme řešili, jaké jsou podmínky hoření, co všechno může hořet. Ukázali jsme si, k čemu je knot, jak dělat zápalné řady, zkoušeli jsme plivat oheň a odpalovat voskovou bombu, propočítali jsme si, kolik kyslíku spotřebuje jedna čajová svíčka.

Informace ze setkání 14.9.2016:Setkání bylo složeno ze směsi nápadů, které jsem viděl před prázdninami a o prázdninách. Začali jsme anoncemi akcí, pokračovali ukázkou starých pomůcek, které se podařilo opravit, pak jsme si hráli s tím, jak použít kulatou PET láhev při výuce lomu světla. Hlavní náplní bylo měření letů kuliček podle námětu Zdeňka Šabatky z MatFyzu. Končili jsme měřením deformací pružin a gumiček.

Informace ze setkání 8.6.2016:Věnovali jsme se pohyblivým obrázkům. Pomocí pohyblivých GIFů a jednoduchých papírových hraček jsme rozebrali, jak si mozek z několika obrázků vytvoří pohyb. Vyráběli jsme phenokistoskopy a kreslili pásy do zoetropu.

Informace ze setkání 11.5.2016:Na květnové setkání dorazil Ing. Liška z firmy Eduka Centrum a předvedl sadu pomůcek pro experimenty s ekoenergiemi. Potom jsme řešili, jak pracovat v hodinách s čočkami, jak zavádět optickou mohutnost, jak měřit ohniskovou délku u spojek i rozptylek. Na závěr si každý postavil jednoduché L z LEDek, které se hodí pro experimenty se zobrazováním spojkou.

Informace ze setkání 13.4.2016:Setkání bylo zaměřeno na lom světla a totální odraz (čočky jsme si nechali až na květen). Scénář spíše připomínal seminář – střídaly se učitelské experimenty se žákovskými. Postupně jsme se zabývali demonstrací lomu světla, ukázkám toho, že pokud má těleso stejný index lomu jako okolí, světlo se neláme. Zkoumali jsme průchod světla plexi hranoly a vodními válci. Na závěr jsme si vyráběli optické prvky z potravinářské želatiny.

Informace ze setkání 9.3.2016:Na březnovém setkání jsme se věnovali elektromagnetické indukci. Nejprve jsme se zaměřili na demonstrační experimenty s cívkou, neodymovými magnety a detekčními LED. Poté jsme indukovaná napětí měřili pomocí voltmetru Vernier. Následovalo předvedení několika jednoduchých indukčních aparátků. V dílenské části jsme stavěli indukční stříkačku a detekční LEDky (návody ke stavbě a použití se časem objeví na Fyzikálním šuplíku). 

Informace ze setkání 3.2.2016:Řešili jsme zapojení ovoce a zeleniny do výuky elektrochemických jevů – měřili jsme měrný odpor brambory, proměřovali vlastnosti ovocných chemických článků, nabíjeli citronový akumulátor.

Metodiky:
Bramborový odpor
Ovočlánky

Informace ze setkání 13.1.2016:Lednové setkání bylo zaměřeno na Zloděje Joulů (viz článek). Stavěli jsme variantu s bezdrátovým přenosem energie. Všechny obvody se podařilo dotáhnout do fungujícího konce.

Informace ze setkání 9.12.2015:Předvánoční setkání bylo věnováno vozíkům poháněným pastičkou na myši. Nejprve jsme si rozebrali fyziku těchto vozíků a možnosti jejich zapojení do výuky. Poté si účastníci postavili ze stavebnic vlastní pastičkomobily. Všem úspěšně jezdily.

Informace ze setkání 4.11.2015:Během listopadového setkání jsme probrali škodlivé účinky elektrického proudu - nejprve jsme se bavili o tom, jak probírat se žáky zkrat a jak fungují pojistky a jističe. Potom Tomáš Nečas řešil škodlivé účinky elektrického proudu. Na závěr si účastníci vyzkoušeli na vlastní kůži průchod elektrického proudu tělem.

Informace ze setkání 7.10.2015:Říjnové setkání proběhlo na Gymnáziu Terezy Novákové v Brně – Řečkovicích. Michaela Černá spolu se svými kolegy nás provedli po gymnaziální zahradě s přírodovědnými experimenty. Outdoorovému setkání naštěstí přálo počasí.

Informace ze setkání 9.9.2015:Tématem zářijového setkání bylo ohlédnutí za červnovým festivalem Science on Stage v Londýně. Prošli jsme si stručný popis toho, co bylo ke shlédnutí na stáncích, postavili si dvacetistěn z tyček, sledovali elektrolýzu v mikroprovedení, vytvářeli grafy z reálných dějů. Příští setkání proběhne na gymnáziu v Řečkovicích v jejich zahradě s přírodovědnými exponáty.

Informace ze setkání 10.6.2015:
Na červnovém setkání byly hlavním tématem laboratorní práce. Přesto jsme si po úvodních oznámeních zahráli fyzikální Bingo. Poté jsme se bavili o tom, jaké laboratorní práce se svými žáky děláme a jak se nám osvědčily. Diskuze se volně přetočila na problematiku hodnocení žáků.

Informace ze setkání 6.5.2015:
Na květnovém setkání jsme krátce rozebrali to, jak a proč LED fungují. Účastníci uviděli ukázky toho, kde LED usnadní výuku fyziky (hlavně v optice). Postavili si tester LED a LED duhu pro demonstraci vlastností barevných filtrů.

Informace ze setkání 8.4.2015:
Program dubnového setkání zajistilo Úžasné Divadlo Fyziky, které přivezlo soubor historických experimentů na téma elektromagnetické jevy. V rámci dílny si účastníci vyzkoušeli stavbu vlastního elektromotorku.

Informace ze setkání 11.3.2015:
Březnové setkání bylo věnováno Pascalovu zákonu. Postupně jsme se věnovali tomu, jak probírat samotný zákon, jak se dostat k pojmu tlaková síla, k přetlaku a podtlaku, k hydraulickému lisu, k čerpadlům. Postavili jsme si hydraulický lis a tlakové čerpadlo.

Informace ze setkání 4.2.2015:
Únorové setkání se zaměřilo na trvalo magnety. Probírali jsme možnosti, jak zavádět základní pojmy magnetismu. Stavěli jsme chaotické magnetické kyvadlo. Březnové setkání bude věnováno tlakům v kapalinách.

Informace ze setkání 7.1.2015:
Na lednovém setkání jsme se věnovali usměrňovacím diodám – jejich vlastnostem a využití hlavně v usměrňovačích. Účastníci si postavili vzorek žákovské sady pro usměrnění střídavého proudu. Únorové setkání bude zaměřeno na trvalé magnety.

Informace ze setkání 3.12.2014:
Předváněční setkání bylo věnováno stavbě hraček – gumičkového válce, konvektivní vrtulky, nůžkového mechanismu a puf-puf parníčku. Návody ke stavbě a fotografie ze setkání si můžete prohlédnout na stránkách http://www.centrandb.cz v sekci Brno.

Informace ze setkání 5.11.2014:
Navázali jsme na poslední setkání a řešili problematiku vztlakové síly v plynech. Začali jsme rozborem toho, kde získat plyny (oxid uhličitý, butan, propan-butan), pokračovali experimenty prokazujícími existenci vztlakové síly v plynech, řešili plování a přelévání plynů. Na závěr jsme stavěli horkovzdušné balony z mikrotenové folie a pouštěli je v tělocvičně.

Informace ze setkání 1.10.2014:
Tématem setkání byla vztlaková síla. Probrali jsme její experimentální i teoretické zavedení, detaily jejích vlastností, plování těles, aplikace vztlakové síly. Účastníci si z injekčních stříkaček vyrobili vlastní modely ryb (tj. těleso, které stoupá či klesá podle toho, jak se změní jeho objem). Další setkání proběhne 5. listopadu 2014 a bude zaměřeno na vztlakovou sílu v plynech. Účastníci si postaví vlastní horkovzdušný balon.

Informace ze setkání 10.9.2014:
Setkání bylo zaměřeno na papír – řešili jsme fyzikální vlastnosti papíru, formáty papíru a tahovou odolnost papíru. Ve druhé části setkání si účastníci vyráběli foukací papírové rakety. Další setkání proběhne  1. října 2014 a bude zaměřeno na vztlakovou sílu.

Informace ze setkání 7.5.2014:
Vyrobili jsme si ze židlí a papírových úhloměrů primitivní geodetické stolky a na školním hřišti poté vyzkoušeli měření úhlů ve velkém. Následovalo předvedení praku na tenisáky a jeho využití při demonstraci skládání pohybů na bicyklu. Na závěr jsme vypustili vodní raketu. Bohužel start nemohl být opakován, protože přistála na střeše školy. Další setkání proběhne až v říjnu 2014.

Informace ze setkání 2.4.2014:
Účastníci si přinesli počítače a zkoušeli na nich pracovat s freewarovými programy Audacity a SounCard Scope. Kromě seznámení se základními vlastnostmi programů byly probírány možnosti využití těchto programů ve výuce akustiky. Námětem příštího setkání bude výuka fyziky na školním hřišti.

Informace ze setkání 5.3.2014:
Probírali jsme pojem těžiště od jeho zavedení přes hledání a rovnovážné polohy až po těžišťové hračky a stavby z kostek. Účastníci si postavili lepenkovou berušku balancující na sosáku. Příští setkání bude zaměřeno na akustiku.

Informace ze setkání 5.2.2014:
Během dalšího setkání věnovaného elektrostatice jsme probírali zdroje vysokého napětí (násobiče napětí, Van der Graafův generátor a indukční elektriku), jejich konstrukci, údržbu a využití k experimentům. Václav Pazdera přijel z Olomouce s vystoupením zaměřeným na měřič elektrického náboje. Na závěr si účastníci sestavili žákovské lístkové elektroskopy. Příští setkání bude zaměřeno na hračky a pomůcky z pěnového polystyrenu.

Informace ze setkání 8.1.2014:
Během setkání jsme řešili nástrahy elektrostatických experimentů. Začali jsme úvodními pokusy na existenci a vlastnosti elektrického náboje – jak demonstrační tak žákovské provedení. Pokračovali jsme pokusy s piezozdroji náboje, s elektroskopy a elektroforem. Příští setkání bude věnováno výrobě žákovských elektroskopů a rozboru základních zdrojů statického náboje (VDG generátor, Whimsthurstova elektrika, ...).

Informace ze setkání 4.12.2013:
Ve změnách skupenství lze řešit 4 velké okruhy – samotné změny skupenství, jejich energetická náročnost, změny bodů tání a bodu varu a změny objemu při změně skupenství. Ve všech 4 okruzích byly předvedeny a diskutovány sady experimentů jednak s „klasickými“ pomůckami, ale také s parním čističem coby zdrojem vysokotlaké páry a se suchým ledem. Tématem dalšího setkání bude elektrostatika.

Informace ze setkání 6.11.2013:
Listopadové setkání učitelů bylo zaměřeno na jednoduché stroje. Učitelé si vyzkoušeli jednoduché stroje na vlastní kůži – na školním dvoře se přetahovali přes kladky, vytlačovali se na skateboardu do kopce, přitahovali se vrátkem, páčili se žebříkem, přetlakem vlastních plic se zdvihali ze země. Na velkých šroubech (M20) řešili, jak měřit a počítat síly, práci a účinnost. Testovali, jak snadno lze pomocí šroubu rozlousknout ořech. Tématem dalšího setkání budou změny skupenství.

Informace ze setkání 2.10.2013:
Na prvním brněnském setkání učitelů fyziky jsme probírali základní témata geometrické optiky – odraz světla / zrcadla. Účastníci se seznámili s demonstračními experimenty i se žákovskými experimentálními sadami. Na závěr si vyzkoušeli stavbu optických hraček z plastového zrcadla. Příští setkání bude zaměřeno na jednoduché stroje.

 

Image Gallery