Uherské Hradiště

Příští setkání: 4. 4. 2018
Téma: Akustika

Nové centrum v Uherském Hradišti se otevírá ve školním roce 2017/2018.

Vedoucí centra: Zdeněk Hubáček
Kontakt: hubacek@guh.eduzk.cz

Termíny setkávání regionálního centra budou ve školním roce 2017/2018 obvykle každou 1. středu v měsíci od 14:30 do 17:00.

Informace ze setkání 7. 3. 2018:
Přetlak a podtlak oproti atmosferickému se velmi náročně "okecává" vidět jeho účinky na vlastní oči je daleko lepší. Účastníci centra si tentokrát odnesli sadu pomůcek, které názorně přesvědčí žactvo, že absence vzduchu v okolí balónku dovolí jeho rozepnutí a naopak. Vše zajistilo několik jednocestých ventilů a pumpičky.

Informace ze setkání 7. 2. 2018:
Probrali jsem přístupy k podání tématu jednocesté a dvojcesté usměrnění elektrického proudu. Využili jsem také podklady ze stránek Vaška Piskače:

http://fyzikalnisuplik.websnadno.cz/fyzika/usmerneni_proudu_s_led.pdf

http://fyzikalnisuplik.websnadno.cz/elektro/volitelny_zdroj.pdf

http://fyzikalnisuplik.websnadno.cz/elektro/podivny_obvod.pdf

AC/DC jsme sledovali na Soundcard osciloskopu a také s využitím voltmetru Vernier z našeho balíčku.

Na závěr jsme vyrobili demonstrační sadu usměrňovačů se svítivými diodami podle:

http://fyzikalnisuplik.websnadno.cz/elektro/zakovske_usmerneni.pdf

Jak vidíte na přiložených fotkách, účastníci centra do toho pěkně bušili.

Informace ze setkání 10. 1. 2018:
Téma jsme tentokrát uchopili v Těžišti. Metodiku, kterou jsme čerpali ze stránek V. Piskače jsme doplnili výrobou pomůcek pro zavedení pojmu těžiště. Vyráběli jsem stojánky pro zavěšování těles a olovnice, rovněž plošná tělesa z kartonu a překotné hranoly s naklápěcí podložkou. Někteří si ještě na závěr vyrobili těžišťové letadélko podle Fyzikálního šuplíku.

Informace ze setkání 1. 11. 2017:
Začátek setkání tentokrát visel na vlásku - na lidském vlasu jsme totiž měli zavěšené vahadlo s pytlíčky naplněnými diamagnetickámi a paramagnetickými materiály a zkoušeli jsme jak na ně bude působit silný neodymový magnet - voda se opravdu odpuzovala. Podle Hrátek s magnetizmem Z. Poláka jsme vyzkoušeli, že železo se může od magnetu i odpuzovat - pokud má magnetické pole správný tvar. Pokračovali jsem sérií levitačních pokusů popsaných ve výše uvedené brožurce a na závěr si kolegové vyrobili “magnetické lože” na tužku.

Informace ze setkání 4. 10. 2017:
Zabývali jsme se diamagnetickými a paramagnetickými látkami a ukázkami jejich chování v blízkosti silného magnetu. Zopakovali jsme hlavní materiály pro výrobu silných magnetů a mapovali magnetické pole s pomocí vyrobeného kompasu a dvojskla s železným prachem. Příště budeme s magnety pokračovat.

Informace ze setkání 13. 9. 2017:
Zabývali jsme se negativními i pozitivními účinky vibrací, včetně vlivu na lidský organizmus, a také průmyslovým uplatněním vibrátorů. Vyzkoušeli jsme několik modelových situací, které průmyslová uplatnění demonstrují, zjistili jsme, že vztlaková síla se uplatní i v sypkých látkách, pokud vnitřní tření ovlivníme vibracemi. Prakticky jsme téma doplnili výrobou vibračních brouků a hry Huií.

Image Gallery